Професия "Аниматор в туризма"

Специалност “Туристическа анимация”

Професионално направление: “Пътувания, туризъм и свободно време”

Image

Специалността подготвя професионални кадри за провеждане на различни видове анимация (спортна, детска, фолклорна, хотелска ...) в различна среда, на български и на чужд език.

Завършилият специалността може да заема длъжности: Аниматор; Екскурзовод; Водач, парк забавления, Служител, информация пътувания, както и други длъжности, включени при актуализирането на НКПД. Той може да работи в туроператорски фирми, на пътнически кораби, в хотели и други, както в България, така и в чужбина.

Image

Курса на обучение по специалността се провежда в две форми: редовна форма на обучение, с общ хорариум 1 130 учебни часа и задочна форма на обучение с общ хорариум 680 учебни часа. Пълният курс на обучението дава възможност за придобиване на трета степен на професионална квалификация по професия “Аниматор в туризма”, специалност “Туристическа анимация”.

След придобиване на трета степен на професионална квалификация по професията и специалността обучаваният може да продължи обучението си по специалност "Организация на аниматорската дейност" с придобиване на четвърта степен на професионална квалификация, както и по друга професия от професионално направление "Пътувания, туризъм и свободно време", като обучението му по общата задължителна професионална подготовка - единна за всички професионални направления, и част от отрасловата задължителна професионална подготовка се зачита.

Той има възможност и да повиши квалификацията си в професионални колежи и висши училища.

Обучението формира у курсистите ключови, базистни и специфични компетенции.

Чрез придобитите ключови компетенции, след завършване обучаваният:

► Осъществява ефективна комуникация както с туристите, така и с колегите от туристическата фирма (хотел, туроператор, туристическа агенция, организатор на делови и конгресни събития и др.)

► Работи в екип при разработването и подготовката на анимационната програма, при изпълнението й и при отчитането на резултатите.

► Притежава предприемачески и творчески умения за разработване на нови анимационни програми.

► Използва компютър и мултимедийни продукти и техника при разработването, изпълнението и отчитането на анимационната програма.

► Познава стопанското и политическото устройство на страната. Разбира съществуващите икономически отношения, процеси и явления в сферата на туризма.

Image

Базисните компетенции за изпълнение на дейностите от "Профила на професията", осигуряват на обучавания след завършване:

► Уменията да прилага процедури съгласно изискванията в случай на природни бедствия, терористичен акт или друго необичайно събитие в местата за провеждане на туристическа анимация.

► Да познава законодателството в областта на туризма.

► Да познава географските, културните и историческите особености на маршрутите в България.

► Да разбира същността, етапите и средствата, методиката и технологията за осъществяване на туристическите прояви.

► Да познава традициите и културата на различни народи.

► Да зачита религиозните и културните особености на туристите, без да проявява дискриминация по пол, религия, раса или вероизповедание.

Image
Image
Image

След завършване на обучението по професията и специалността обучаваният е придобил важни специфични компетнции:

► Той може да извършва в технологична последователност специфичните дейности по провеждане на туристическа анимация; да проучва желанията и възможностите на туристите, за да избере най-подходящата спортна игра; да съобразява избора на игрите с желанието за участие на туристите; артистично да участва в детските прояви; да представя на български и на чужд език пред туристите информация за българския фолклор; да демонстрира изпълнение на народен инструмент, на народни песни или танци; да подпомага туристите при участието им в съответното занимание и други.

► Завършилият обучението аниматор познава технологията за провеждане на различни видове анимация - спортна, детска, фолклорна, културно познавателна и художествено творческа анимация, анимация за преживяване, хотелска анимация, и други, в различна среда. Той знае изискванията за изготвяне на програмен модел и организационна структура, организационен и финансов план. Средствата и методите за популяризиране на анимационната изява.

► Аниматорът знае професионалната терминология и стандартите за туристическото обслужване.

► Познава спецификата на хотелската, туроператорската и турагентската дейност.

► Организира и провежда определен вид туристическа анимация с туристите на открито или закрито.

Придобилият трета степен на професионална квалификация аниматор има задълбочени знания, умения и компетенции по:

► Сценография, грим и костюми

► Култура на речта, комуникативност и сценично поведение

► Технология и организация на екскурзоводното обслужване

► История на материалната и духовна култура

► География на туризма

► Маркетинг и реклама в туризма

► Професионална етика и туристическо поведение

► Информационни технологии в туризма

► Счетоводство и отчетност в туризма

Психология на туристическите дейности и други.

Image

Придобилият трета степен на професионална квалификация по професията "Аниматор в туризма" може да развива и самостоятелен бизнес.

Ако имаш допълнителни въпроси по тази специалност ни пиши на academy@mirogrand.com или ни се обади по телефона 089 850 4307.