Професия “Готвач”

Специалност “Производство на кулинарни изделия и напитки”

Професионално направление: “Хотелиерство, ресторантьорство и кетъринг”

Image

Специалността подготвя високо квалифицирани готвачи, които могат да работят самостоятелно или в екип, като изпълняват задачи в зависимост от типа на заведението.

Пълния курс на обучение по специалността завършва с придобиване на втора степен на професионална квалификация. Завършилите могат да заемат длъжности: готвач, главен готвач, майстор-готвач, помощник готвач и други длъжности включени в НКПД.

Придобилите втора степен на професионална квалификация готвачи могат да работят, в Бъргария и в чужбина, в класически ресторанти, в специализирани ресторанти (за риба, птици, дивеч, барбекю, национална кухня, чуждестранна кухня), в атракционно-тематични ресторанти, в заведения за бързо обслужване (ресторант-пицария, снекбар, бистро, фастфууд, закусвалня), в питейни заведения (кафе-аперитив, винарна, пивница, бирария; кафе-сладкарници, барове), в столове на училища, болници, санаториуми и военни поделения, в кухни на частни и обществени организации, в кухни на железопътния, речния и морския транспорт, във фирми за кетъринг, във фирми за производство на полуфабрикати и други.

Image

Курса на обучение по професия “Готвач”, специалност “Производство на кулинарни изделия и напитки” се провежда в две форми: редовна форма на обучение, с общ хорариум 816 учебни часа и задочна форма на обучение с общ хорариум 480 учебни часа.

Image
Image
Image

Дипломираният с втора степен на професионална квалификация Готвач притежава специфични за професията знания, умения и компетенции:

► Познава същността на ресторантьорските и кетъринг услугите.

► Умее да консултира гостите при избора им на ястия като презентира кулинарните си изделия. Обслужва гостите според приетия етикет.

► Приготвя полуфабрикати, супи, сосове, топли и студени предястия, основни ястия, аламинути, гарнитури, тестени изделия, напитки и десерти според рецептурата като спазва технологичната последователност, утвърдените вътрешно фирмени стандарти, изискванията и сроковете им за съхранение, енергийните, екологичните, икономическите и санитарно-хигиенните изисквания.

► Извършва предварителна обработка на хранителните продукти чрез прецизен подбор на съответните техники: сортиране, почистване, измиване, нарязване, филетиране, обезкостяване, мариноване и други.

► Работи с прецизност при подготовката и точност при изпълнение на рецептурата. Работи безопасно с кухненския инвентар и оборудване. Изпълнява качествено и в срок постъпилите поръчки.

► Приготвя ястия от чуждестраните кухни: азиатска, френска, средиземноморска, мексиканска, руска като подбира целесъобразно продуктите, използва подходящи техники на обработка (фламбиране, сотиране, гриловане, поширане и други) и специализиран интвентар и оборудване.

► Приготвя ястия за детско и диетично хранене.

► Проявява творчество, иновативност и естетика при оформяне на ястия и десерти.

► Интерпретира рецепти. Съчетава сосовете и гарнитурите с компонентите на кулинарните изделия.

► Адаптира новостите и ги прилага в професионалната си дейност и други.

Image
Image
Image

Придобилият втора степен на професионална квалификация “Готвач” притежава комплексни и взаимосвързани знания относно: правилата за безопасна работа; външните и вътрешните фактори, влияещи върху бизнес поведението на фирмата, принципите на делово общуване, пазарните отношения, мястото и ролята в тях на отделните лица, фирмите, институциите и държавата; правата и задълженията му като участник в трудовия процес съгласно Кодекса на труда, и договорните отношения между работодател и работник; разпределението на задачите и взаимоотношенията между членовете на екипа, отговорностите и задълженията му по НАССП и други.

След завършване на курса, обучаваният може да продължи обучението си по друга професия от професионално направление "Хотелиерство, ресторантьорство и кетеринг" или да продължи обучението си за придобиване на трета степен на професионална квалификация по професия "Ресторантьор", като обучението му по общата задължителна професионална подготовка - единна за всички професионални направления, и част от отрасловата задължителна професионална подготовка се зачита. Той може да продължи обучението си и за актуализиране и повишаване на придобитата професионална квалификация по професията "Готвач" в специализираните обучения на Академията.

Image

С придобитите знания и умения, завършилите имат възможност и за организиране на собствен бизнес в ресторантьорството и в производството на храни и напитки.