Професия “Администратор в хотелиерството”

Специалност “Организация на обслужването в хотелиерството”

Професионално направление: “Хотелиерство, ресторантьорство и кетъринг”

Image

Специалността подготвя високо квалифицирани Администратор - хотели, които познават и умеят да прилагат установените хотелски стандарти за посрещане на български и чуждестранни туристи и на гости, изискващи специално внимание - деца, инвалиди, V.I.P. и други.

Курса на обучение по специалността се провежда в две форми: редовна форма на обучение, с общ хорариум 1 026 учебни часа и задочна форма на обучение с общ хорариум 580 учебни часа. Пълният курс на обучението дава възможност за придобиване на трета степен на професионална квалификация по професията „Администратор в хотелиерството“, специалност „Организация на обслужването в хотелиерството“.

След придобиване на трета степен на професионална квалификация по професията и специалността обучаваният може да продължи обучението си по друга професия от професионално направление "Хотелиерство, ресторантьорство и кетеринг" и "Пътувания, туризъм и свободно време", като обучението му по общата задължителна професионална подготовка - единна за всички професионални направления, и част от отрасловата задължителна професионална подготовка се зачита.

Възможностите за професионална реализация на придобилият трета степен на професионална квалификация по професията и специалността са: Администратор, хотел, както и други длъжности, включени при актуализирането на НКПД. Той може да работи както в България, така и в чужбина.

Image

Oбучението формира у курсистите ключови, базистни и специфични компетенции.

Чрез придобитите ключови компетенции, след завършване обучаваният:

► Може здравословно и безопасно да упражнява изучаваната професия и да опазва околната среда. Той може да разпознава основните източници на риск в работната среда и да предприема съответните действия за отстраняването им. Може да оказва долекарска помощ, да организира поддържането на лична, производствена хигиена и хигиена на работното място.

► Притежава комуникативни знания и умения: познава външните и вътрешните фактори, влияещи върху бизнес поведението на организацията и принципите на делово общуване.

Може да оценява ролята на комуникациите при взимане на управленски решения. Познава методите на вербални и невербални комуникации при общуването. Умее да контактува с гости със специални изисквания и да осъществява връзки с обществеността.

► Има икономически знания и умения: познава и прилага системите на организация на труда, неговото стимулиране, планиране, отчитане и контрол. Познава формите и сроковете за водене на оперативната, статистическата и счетоводната дейност на фирмата, нормативните документи и методически материали по икономиката и организацията на труда.

► Има трудово-правни знания и умения: познава и прилага правата и задълженията си като участник в трудовия процес съгласно Кодекса на труда; разбира и осъществява договорните отношения между работодател и работник; знае и прилага изискванията на нормативните документи от трудовото законодателство, отнасящи се до различните длъжности.

► Умее да работи в екип: прилага индивидуални методи на работа с персонала, като съобразява взаимозаменяемостта му; осъществява координация между ръководството и останалите членове на персонала.

► Притежава психологически знания и умения: познава социално-психологическите изисквания и прилага съответните норми; познава социално-психологическите особености на обслужването и поведението на гостите, и на персонала.

► Притежава чуждоезикови знания и умения: осъществява комуникация на чужд език (минимум един чужд език); разбира лексиката, свързана с всички задачи на работното място; умее да осъществява професионален контакт с гостите на чужд език; да повишава езиковата си квалификация по чуждя език; умее да се информира за новостите в туристическата индустрия и политика от специализирани издания и списания на чужд език.

Image

Базисните компетенции за изпълнение на дейностите от "Профила на професията", осигуряват на обучавания след завършване:

► да прилага технологията на туристическото обслужване;

► да оперира с машини и съоръжения в хотелиерството;

► да познава икономиката и мениджмънта в хотелиерството;

► да познава нормативната уредба в туризма: основните положения в търговското право; правната система на туризма в България; договорите в международния туризъм; правния режим на чуждестранните туристи в България и правни аспекти на преструктурирането в туризма.

► да има познания по културология и делово общуване;

► да има познания по маркетинг и реклама. Той познава видовете реклама в туризма и рекламните дейности на туристическата фирма. Същността, средствата и начините на осъществяване на PR, както и неговото ресурсно осъществяване. Познава процесът на лични продажби в туризма, тяхното управление и правилата за ефективност. Може да извършва маркетингови изследвания в сферата на туризма, да обработва и анализира събраните данни.

След завършване на обучението по професията и специалността обучаваният е придобил и важни специфични компетнции

► Владее професионално-речевия етикет при посрещане на гостите по установена стандартна процедура;

► Изготвя сметки и да води редовно определената оперативно-техническа отчетност;

► Използва информационните технологии и системи в туризма:
Информационно-резервационни системи (ИРС);
Резервация;
Функционален модул за краен потребител (турист);
Функционален модул турагент;
Функционален модул – хотел;
Интегрирана система за туроператори, интегрирана система за хотели и ресторанти и други специфични информационни технологии в туризма.

Image

► Познава историческо развитие и съвременно териториално разпределение на туризма, видовете туризъм и развитието им в Европейския регион.

► Поднава технологичните цикли и фази в хотелиерството; стандартите за хотелиерско обслужване; технологични операции при приемането и настаняването на хотелските гости, както и при тяхното изхранване. Технологичните операции на камериерското обслужване и операциите при екстремни ситуации. Охранителните мерки и процедури в хотела.

► Познава организацията и функционирането на рецепцията. Прилага технологиите на обслужване на „Front office“-а и осъществява комуникацията му с другите звена; приема и обработва резервации и анулации; посреща, регистрира и настанява гостите. Изпраща на гостите. Работи с рекламации и оплаквания на гости. Извършва разчетни операции при заплащане в брой, по сметка, с кредитни карти, травел чекове и други.

► Познава видовете транспорт и транспортни услуги за туристически цели.

► Познава особеностите на организацията на храненето при изхранване на групи туристи и индивидуални туристи.

► Познава допълнителните хотелски услуги. Предоставя информация на туристите; пощенски, телефонни или битови услуги (химическо чистене, пране, гладене); извършва резервации, организира мероприятия, екскурзии и други; предоставя бизнес услуги, обмяна на валута, съхранение на ценности и документи, и други услуги.

Image

Придобилият трета степен на професионална квалификация по професията "Администратор в хотелиерството" има възможност да повиши квалификацията си в професионални колежи и висши училища.