Професия “Хлебар-сладкар”

Специалност “Производство на сладкарски изделия”

Професионално направление: “Хранителни технологии”

Image

Специалността подготвя широкопрофилни сладкари, които могат ръчно или машинно да произвеждат разнообразни сладкарски изделия: торти, пасти, сиропирани сладкиши, бисквити, кексове, десерти, кремове, бомбони и други.

Завършилите могат да работят в България и в чужбина, във фирми с дейност в областта на хлебопроизводството и сладкарството.

Image

Курса на обучение по специалността се провежда в две форми: редовна форма на обучение, с общ хорариум 736 учебни часа и задочна форма на обучение с общ хорариум 460 учебни часа. Пълният курс на обучението дава възможност за придобиване на втора степен на професионална квалификация по професия “Хлебар-сладкар”, специалност “Производство на сладкарски изделия”.

Възможностите за професионална реализация на придобилият втора степен на професионална квалификация сладкар, са: Сладкар; Главен сладкар; Работник по производство на хлебни, сладкарски и тестени изделия; Машинен оператор, производство на шоколад и шоколадови изделия, както и на други длъжности, включени при актуализиране на НКПД.

След придобиване на втора степен на професионална квалификация по специалност „Производство на сладкарски изделия” от професията "Хлебар-сладкар", обучаваният може да продължи обучението си по друга специалност от тази професия, като обучението му по общата, задължителната и отрасловата професионална подготовка и част от специфичната се зачита.

Придобилият втора степен на професионална квалификация сладкар, притежава фундаментални знания по организация на работното място, здравословно и безопасно упражняване на изучената професия, бизнес предприемачество, опазване на околната среда, качество и безопасност на храните, НАССР .

Квалифицираният Сладкар притежава специфични за професията и специалността знания, умения и компетенции.

► Познава видовете суровини, материали, инструменти, машини, апарати и съоръжения от областта на производството на сладкарски изделия, техните свойства, предназначение и отношения, както и тяхната структура.

► Може да изпълнява сложни операции с помощта на различни инструменти, машини, апарати, измервателни уреди.

Image
Image
Image

► Може да приема, окачествява и съхранява суровини и полуфабрикати, като създава подходящи условия за съхранението им. Да поддържа оптимален складов ресурс, като следи срока на трайност на суровините и последователността на влагането им в производството.

► Може да подбира, подготвя и дозира суровини и материали за всяко изделие съгласно качествените им показатели и изискванията на технологичния режим на изделието.

► Умее да замесва сладкарски теста и да изработва полуфабрикати (кремове, сиропи, глазури, гарнировки, елементи за украса и др.)

► Компетентен е да задава подходящи параметри на съоръженията за термична обработка, да следи процесите и да определя готовността на полуфабриката или продукта.

► Има уменията и компетенциите да подготвя и комбинира различни сладкарски полуфабрикати в основата на сладкарското изделие, като спазва изискванията за

съчетаването им, свързани с пропорции, съвместимост на вкусове, цветове, форми, последователност на операциите и др.

Image
Image

► Може да окачествява органолептично и физико-химично готовата продукция;

► Може да опакова, етикетира, съхранява и експедира готовите изделия;

► Познава и умее да използва технологична документация, рецептурници, справочници и правилници.

Image
Image

Kвалифицирания сладкар умее да се изразява, като използва специфичната терминология в сладкарството.

Обслужва безопасно технологичното оборудване което включва пресевно-силозни инсталации, дозатори, тестомесачна техника, миксери, машини за делене, окръгляване и формиране на тесто и полуфабрикати, пруфери и ферментационни камери, съоръжения за термична обработка, опаковъчна техника, складово оборудване, лабораторна техника, апаратура и прибори, специализиран инструментариум и пособия.

През време на обучението е усъвършенствал личностните си качества, които се изискват за упражняване на професията и специалността, а именно: дисциплинираност, отговорност, готовност за самостоятелен труд и издръжливост на работа при еднообразна дейност, умения за работа в екип, сръчност, прецизност и точност, наблюдателност, художествени умения за естетическо оформяне на изделията, придобит усет за пропорции и съчетание на цветове, вкусове и форми, въображение, способност за импровизации и реализиране на хрумвания и др.

Image

С придобитите знания и умения, завършилите имат възможност и за организиране на собствен бизнес в областта на сладкарството, шоколатиерството и пекарството.