Професия "Сервитьор-барман"

Специалност “Обслужване в заведения за обществено хранене”

Професионално направление: “Хотелиерство, ресторантьорство и кетъринг”

Image

Завършилите специалността могат да заемат длъжности: Барман, Главен сервитьор, Салонен управител, Сервитьор в хотели, в заведения за хранене и развлечение, в ресторанти, в клубни хотели, в казина и други туристически обекти в България и в чужбина.

Курса на обучение по професия “Сервитьор - барман”, специалност “Обслужване в заведения за обществено хранене” се провежда в две форми: редовна форма на обучение, с общ хорариум 816 учебни часа и задочна форма на обучение с общ хорариум 420 учебни часа. Пълният курс на обучението дава възможност за придобиване на втора степен на професионална квалификация по професията и специалността.

Придобилият втора степен на професионална квалификация “Сервитьор-барман” притежава фундаментални знания по организация на работното място, здравословно и безопасно упражняване на изучената професия и опазване на околната среда.

Сервитьор-барманът е подготвен да да изпълнява производствени дейности по специалността в съответствие с нормативните изисквания, да владее професионално английски език и да осъществява комуникания на него, да работи с компютър, касов апарат, тъч скрийн и специализирани програмни продукти, да обслужва гости и да приготвя различни видове напитки.

По време на обучението си курсиста придобива комуникативни умения, умения за работа в екип, чувство на отговорност, позитивно отношение към околната среда, трудова и технологична дисциплина, мобилност.

Image

Дипломираният Сервитьор-барман притежава специфични за специалността знания, умения и компетенции.

► Отговорно и самостоятелно посреща, обслужва и изпраща гости. Знае стандартите за обслужване на клиента при различните начини на хранене, правилата за сервиране на ястия и напитки, както и основните правила за приготвяне на смесени напитки и за разливане на напитки.

► Познава технологията и протокола за обслужване на VIP гости.

Image

Вежливо и акуратно консултира клиента при избора му на ястия и напитки.
Умее да преодолява културните, социалните и религиозните различия при обслужването на клиента;
Да представя, презентира и рекламира продукт;
Да извършва продажби и да реализира печалба;
Да урежда сметката на госта при различни видове плащания;
Да се справя с оплаквания, жалби и рекламации на госта по начин, който не уронва доброто име и имиджа на заведението;
Да приема резервации и действия в случай на анулирането им; да взема поръчки, да сервира и отсервира храни и напитки.

► Сервитьор-бармана самостоятелно подрежда и подготвя ресторантската зала, бара, общите помещения, секторите за посрещане и обслужване на гости при спазване на технологичните правила.

► Добре познава средствата за работа, използвани в търговската зала и на бара. Застила масите с покривки и сгъва салфетките по подходящ начин. Подрежда приборите за хранене. Зарежда масите с комплектни прибори. Зарежда бара с напитки, чаши, консумативи.

Image
Image
Image
Image

► Познава същността на ресторантьорските услуги, тяхната категоризация и съдържание. Познава различните длъжности в ресторантьорството и техните отговорности.

► Познава същността на кетъринг услугите, категоризацията и съдържанието им; различните длъжности в кетъринга и техните отговорности

► Работи с отчетна документация. Познава вътрешните правила на отчетност и документалната изрядност във фирмата, графика за отчитане на документите, изискванията за попълване на приходно-разходни документи, отчети и калкулационна ведомост. Умее да попълва заявки за необходимите хранителни продукти, материали и консумативи. Умее да работи с документи при получаването и съхраняването им.

► Сервитьор-барманът умее да приготвя кулинарни изделия и напитки пред гости на заведението

► Описва състава на кулинарните изделия и напитки и начина на обработка на вложените в тях хранителни продукти и други.

Image

Придобилият втора степен на професионална квалификация по професията и специалноста може да продължи обучението си по друга специалност от професионално направление "Хотелиерство, ресторантьорство и кетъринг", като му се зачита обучението по общата, задължителната и отрасловата професионална подготовка и част от специфичната.